Lyžování v Rakousku

Co čeká návštěvníky o zimní dovolené v alpských lyžařských střediscích v Rakousku? Skiareály u našich jižních sousedů charakterizují v první řadě pečlivě udržované a pravidelně upravované sjezdovky, moderní lanovky a vleky s dostatečnou přepravní kapacitou, které se postarají o to, aby příznivci sjezdového lyžování nečekali na cestu na svahy příliš dlouho a pak také samozřejmě kvalitní služby, spojené s aktivním odpočinkem uprostřed zasněžených Alp.

rakousko-lanovka

A i když dostatek přírodního sněhu po celou zimní sezónu je jedním z důvodů, proč se na lyžování do Rakouska vydává každým rokem stále více vyznavačů pravděpodobně nejoblíbenějšího zimního sportu, rakouští provozovatelé lyžařských lanovek a vleků nenechávají nic náhodě. I ta nejmenší rakouská lyžařská střediska dnes disponují zasněžovacími zařízeními, která se nacházejí podél všech významnějších sjezdovek v oblasti. Takže pokud se rozhodne matka příroda trucovat a nenadělí lyžařům dostatek přírodního sněhu pro kvalitní lyžování, na řadu přijdou sněžná děla, která zásobu přírodního sněhu dostatečně doplní.

Turisté, přijíždějící do Rakouska na zimní dovolenou, bývají ubytováni v prostorných a dobře vybavených apartmánech nebo příjemně zařízených penzionech nedaleko sjezdovek. Dražší kategorii ubytování pak reprezentují hotely, mezi kterými lze vybírat od jednoduše zařízených a cenově přijatelných až po luxusní hotelová zařízení hned u sjezdovek, které svým hostům poskytují veškerý komfort a luxus. Příjemné zimní dovolené v Rakousku tak již nic nestojí v cestě.

lyzovani-rakousko

Rakouská lyžařská střediska patří nejen mezi českými vyznavači sjezdového a běžeckého lyžování k velmi oblíbeným zimním destinacím. Oblíbenost a vysoká popularita, dalece přesahující hranice Rakouska, je dána nejen skvělými přírodními podmínkami a vhodnými terény pro lyžování, ale také kvalitně upravovanými svahy a v neposlední řadě též moderním technickým vybavením, které zajišťuje všem návštěvníkům skvělé zážitky z alpského lyžování.

Další velkou výhodou pro lyžaře a snowboardery z Čech a Moravy je vzdálenost lyžařských skiareálů v Rakousku z České republiky. Do většiny alpských lyžařských středisek to je jen pár hodiny autem nebo autobusem po pohodlných dálnicích. Ovšem tím výčet důvodů, proč si zvolit Rakousko jako zemi, kde strávit zimní dovolenou, zdaleka nekončí!

V Rakousku čeká na lyžaře a snowboardery více než ohromujících 6.500 kilometrů sjezdovek jak v malých, zastrčených a spíše rodinných areálech, tak také slušně vybavených středních a samozřejmě i obřích skiareálech, které se nachází v nadmořských výškách od 550 až do úctyhodných 3.450 metrů nad mořem. Sjezdové tratě Rakušané upravují především přes noc tak, aby návštěvníkům rakouských středisek nijak neomezovali zážitky z lyžování, s velkou pečlivostí a hned po ránu se tedy každý může těšit na dokonale připravený manšestr na drtivé většině sjezdovek.

mansestr-v-rakousku

Z velmi široké a pestré nabídky sjezdovek si určitě najde vhodné tratě jak úplný začátečník, tak i zkušený a náročný sjezdař, který pro dokonalý zážitek z lyžování vyhledává hlavně černě značené, technicky obtížné tratě. Skiareály v rakouských Alpách se v drtivé většině případů mohou chlubit moderním, nebo alespoň nedávno modernizovaným systémem pohodlných kabinkových nebo sedačkových lanovek. Nepohodlné lyžařské vleky jsou v Rakousku na ústupu a jsou využívány už jen u krátkých cvičných tratí nebo jako pomocná přepravní zařízení při přejezdech z jednoho skiareálu do druhého.

Kvalitní technická výbava lyžařských středisek v Rakousku je pro celkový zážitek z lyžování velmi významná, neboť lyžařům zabezpečuje rychlou a pohodlnou cestu na svahy a eliminuje tak negativní projevy čekání v dlouhých frontách na lanovky, které celkový dojem v minulosti tak často kazily. A aby si mohli turisté, kteří do Rakouska přicestovali strávit čas své zimní dovolené, mohli lyžování užít i v případě nedostatku přírodního sněhu, většina lyžařských oblastí je vybavena rozsáhlými systémy zasněžovací techniky. Ty jsou pak zárukou kvalitního lyžování i v případě, kdy jsou sněhové podmínky zhoršené.

rakousko-sjezdovka

Jakýmsi bonusem, bez kterého by lyžování v Alpách nebylo úplné, je velké množství útulných restaurací a horských chat, které se nacházejí nejen v každém lyžařském středisku, ale dokonce i podél sjezdovek nebo u stanic lanovek. V nich se mohou unavení lyžaři občerstvit, doplnit nezbytné tekutiny či labužnicky ochutnat místní speciality.

Kvality ubytování v Rakousku nijak nezaostává za kvalitou lyžování. A vůbec nezáleží na tom, jaké ubytování kdo během své zimní dovolené preferuje. Ať už se jedná o ubytování v apartmánovém domě nebo v pokoji v hotelu či penzionu, vždy půjde o prostorné a dobře vybavené ubytovací zařízení s veškerým komfortem. V Rakousku se však, na rozdíl třeba od Itálie nebo Franci, většinou nebydlí přímo na svahu nebo v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Na sjezdovky a k lanovkám je nutné ve většině případů dojíždět. Této skutečnosti jsou si však Rakušané velmi dobře vědomi a v každé větší lyžařské oblasti tak funguje promyšlený systém bezplatných skibusů, které lyžaře rychle a jednoduše dopravují k lanovkám a navečer zase zpět k hotelům a penzionům.